TR EN

SEREL’in eşsİz tasarımı Red Dot Ödülü alarak dünya çapında takdire layık görüldü  
 
SEREL Amphora Asma Klozet, tasarım alanında dünyanın en prestijli ödülü olan Red Dot ile onurlandırıldı. Ödül kazanan tasarımımız, “Red Dot Design Museum” ile birlikte müzenin internet sitesinde de bir yıl süreyle sergilenecek. 
 
Tasarım dünyasının geleceğine bir yolculuk niteliğindeki “Red Dot Design” ödüllerinde         SEREL, tasarım alanında gururumuz oldu. “Red Dot  Product Design 2013” ödülleri kapsamında ödül almaya layık görülen SEREL, dünya çapında bir başarı elde etti. 1 Temmuz’da Almanya’nın Essen kentindeki Aalto Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli galayla dağıtılan Red Dot Ödülleri 2013 Ürün Tasarımı Yarışması’nda yer alan SEREL, Amphora Asma Klozet tasarımı ile “Red Dot Design Award Winner 2013” ödülünün sahibi oldu. 1995’ten bu yana düzenlenen Red Dot Tasarım Ödülleri’ne bu yıl 54 ülkeden 1865  tasarımcı  başvurdu. Dünyaca ünlü 37 uzmandan oluşan jüri 4 bin 662 eseri değerlendirdi. Böylesine geniş bir katılımın arasında büyük ödül kazanarak Türkiye’yi gururlandıran SEREL, geceye ışık kattı. Jüri üyeleri arasında bulunan Özyeğin Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Prof Dr. Alpay Er de gecede Onur Ödülü’ne layık görüldü. Törende bir konuşma yapan Prof. Dr. Alpay Er, Türkiye’nin tasarım alanında büyük bir atak yaptığına dikkat çekti.
 
Anadolu ve Akdeniz toprağı ve ateşin kadim buluşmalarından doğan amfora formunu, modern çizgiler ile günümüz banyolarına taşıyan SEREL, bu eşsiz otantik tasarımıyla dünya çapında en prestijli tasarım ödülünü almaya hak kazandı.  54 ülkeden 1865 katılımcı ve 4 bin 662 ürünün değerlendirildiği yarışmada ödül alan ürünler, “Red Dot Design Museum” ile birlikte müzenin internet sitesinde de bir yıl süreyle sergilenecek.
SEREL tarafından tasarlanan ve Red Dot ödülüne layık görülen Amphora Serisi asma klozet seti, son derece otantik tarzı ile farklılığını ilk bakışta ortaya koyuyor. SEREL’in tasarım grubunun da içinden geldiği Anadolu toplumunun yabancı kaynaklara yönelmek yerine, sahip olduğu ve etkisi yüzyıllarla ölçülebilecek hem kültürel hem de düşünsel birikimleriyle başarıya ulaşabileceğinin altı, Amphora Serisi’nin eşsiz tasarımıyla bir kez daha çiziliyor. 
Çömlekçi çarkından günümüz banyolarına uzanan bir öyküyü canlandıran SEREL Amphora Serisi, geçtiğimiz aylarda ülkemizde düzenlenen Design Turkey 2012 tasarım yarışmasında da ödüle layık görülmüştü.
 
Kutu:
İşte AMPHORA’nın öyküsü 
 
Hikâyemiz, toprağın ateşe direnmesi ile başladı. Ateşin hiddeti, toprağın sakinliğine, huzuruna adeta boyun eğdi ve tek yürek, tek bilek oldular. Çanaklar, çömlekler, amforalar derken, yüzyıllardır süregelen aşk, tarihe tanıklık etti. SEREL Amphora Serisi, geçmişin doğallığını, dostluğunu getirdi bizlere. Bu seri; kimi zaman gemilerde amforalara istiflenmiş yiyeceklerin hikâyesini, kimi zaman yerleşik hayatın insanlığa kattıklarını anlatacak; her seferinde farklı bir hikâye, farklı bir yaşam olacak banyolarda; kullanıcısını başka başka heyecanlandıracak... SEREL ekibi geçmişin izlerini vitrifiye konusundaki tecrübesiyle harmanladı, çevreye saygı duyarak, gelecek nesilleri göz ardı etmedi. 
 
Red Dot internet sitesinde 
SEREL Amphora’ya büyük övgü
 
Ödül kazanan SEREL Amphora Serisi’nden, Red Dot Ödülleri resmi internet sitesinde ve Red Dot  Design kataloğunda büyük ilgi ve övgüyle söz edildi. Sitede SEREL Amphora hakkında şu ifadeler kullanıldı: 
“SEREL Amphora Serisi’nin tasarımında kullanılan ince ve yumuşak çizgilerin karakteristiği, ergonomik ve kullanışlı olması. Klozetten örnek vermek gerekirse, 4,5 litre ile tam yıkama gerçekleştirerek yüzde 25 su tasarrufu sağlıyor. Klozet kapağı ‘tak-çıkar’ özelliğinin yanı sıra, ‘yavaş kapanma’ kolaylığıyla da kullanım konforunu maksimuma çıkarıyor; Amphora lavabo benzersiz formuyla arınma ve temizlik ihtiyacını tam anlamıyla sağlayabiliyor. Lavabo, klozet, bide ve pisuardan oluşan Amphora Serisi “Clean+” ve “Hygiene+” özelliği taşıyor; kir tutmuyor, kolay temizleniyor ve hijyen maksimum ölçülere ulaşıyor.
 
JÜRİNİN DEĞERLENDİRMESİ
“Ürünün antik amfora formunu almış olması SEREL Amphora Serisi’ne egzotiklik ve çekicilik kattığı gibi, en ileri teknoloji ile birlikte kullanışlılığın unutulmaması da takdire şayan nitelikte.”
 
Hayaller gerçeğe dönüşüyor 
 
Red Dot yarışması, tüm tasarımcıların ve firmaların peşinde koştuğu bir hedef koyuyor: İmkânsız gibi görünen bir fikir, bir deha çarpıntısına dönüşüyor ve dünyayı değiştiriyor. Dünyanın her yerinden tasarımcılar ve tasarımcı adayları, fikirlerini özerk ve uluslararası aktörlerden oluşan bir uzman jüriye sunuyor. Red Dot ödülü, yalnızca bir gelecek tasarım hayaline motivasyon sağlamak ve ona görünürlük kazandırmak açısından önem taşımıyor. Aynı zamanda, endüstrinin ilgi merkezine oturtulan katılımcıların fikirlerini gerçeğe dönüştürecek uygun işbirlikleri bulmalarına ön ayak olarak, hayalleri gerçeğe dönüştürüyor.  
 
Resimaltları:
SEREL Genel Müdürü Ercüment Arıcı ve tasarım ekibi, Red Dot ödülü kazanmanın coşkusunu hep birlikte yaşadı. 
 
Tasarımcı Ali Yıldız, Tasarım Şefi Aldonat Sunar, Tasarım ve Uygulama Müdürü Zafer Doğan, Elginkan Holding A.Ş. İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Kurt, ICSID President  (President of the International Council of Societies of Industrial Design) (Endüstri Ürünleri Tasarımı Dernekleri Uluslararası Konseyi Başkanı) Red Dot Design Yıllığı Editörü ve Red Dot Başkanı Prof. Dr. Peter Zec ve eşi, SEREL Genel Müdürü Ercüment Arıcı, Tasarım Uygulama Şefi Gürsoy Ertan, Tasarımcı Metin Murat Elbeyli.


Reddot 2013 1

Reddot 2013 2

Reddot 2013 3

Reddot 2013 4

Reddot 2013 5

Reddot 2013 6

Reddot 2013 7

Reddot 2013 8

Reddot 2013 9

Reddot 2013 10

Reddot 2013 11

Reddot 2013 12

Reddot 2013 13

Reddot 2013 14

Reddot 2013 15

Reddot 2013 16

Reddot 2013 17

Reddot 2013 18

Reddot 2013 19

Reddot 2013 20

Reddot 2013 21

Reddot 2013 22

Reddot 2013 23

Reddot 2013 24

Reddot 2013 25

Reddot 2013 26

Reddot 2013 27

Reddot 2013 28

Reddot 2013 29

Reddot 2013 30

Reddot 2013 31

Reddot 2013 32

Reddot 2013 Doc.